Búcsúi szentmise templomszentelésünk 176. évfordulóján és emlékezés Halmos László zeneszerzőre Győr-Újvárosban

2017.09.20

Urunk színeváltozása plébánia Győr-Újváros fényképe.Nagy alkalom egy plébániai közösség életében, amikor szeretett templomuk felszentelésének ünnepéről emlékeznek meg. Párhuzamba lehetne állítani azzal, amikor a család egy tagjának születésnapja van: mindegyik hozzátartozó az ünnepelt kedvében jár, ünnepséget szerveznek a tiszteletére, amelyet hosszú előkészítés előz meg, és mindenki osztozni akar szeretetben az ünnepelttel. Valahogy így érezhetett most a Győr-Újvárosi egyházközség is, hiszen szeretett templomuk felszentelésének 176. évfordulóját ünnepelték búcsúi szentmise keretében.

Templomunkat 1841 szeptember 12-én szentelték fel Isten dicsőségére és a hívek lelki javára. Ezen alkalomból 2017. szeptember 17-én, vasárnap délelőtt ünnepi búcsúi szentmise keretében adtunk hálát Istennek a 176 év minden kegyelméért.

Az ünnepi szentmisét dr. Németh Gábor teológiai tanár, templomunk plébánosa mutatta be. A legszentebb áldozat zenei szolgálatát templomunk szkólája illetve más egyházközségek lelkes énekesei látták el. A szentmise egyúttal emlékezés volt Halmos László győri zeneszerző, egyházzenész, tanár halálának 20. évfordulójának emlékére.

A templomszentelési búcsúi szentmise végén plébánosunk köszönetet mondott Vöő Éva szervita nővér több éves áldozatos egyházközségi munkájáért, ugyanis szerzetesi életét, szolgálatát a Budapest-Kelenvölgyi szervita rendház közösségében folytatja tovább.

A szentmise ünnepi áldással, majd a pápai és magyar himnuszok eléneklésével zárult.

*

Győr-Újvárosi templomunkban idén "Halmos László évet" hirdettünk annak emlékére, hogy a nagy zeneszerző és egyházzenész Halmos László idén 20 éve hunyt el.

A templomunkhoz köthető nagyobb ünnepeket kihasználva a liturgiákon ritkán hallott részben idén felkutatott Halmos műveket énekelt a szkóla amelyek javarészt megszólaltatásuk -a zeneszerző halála után-, ősbemutatónak számítottak.

- Az első megemlékezésünk március 3-i nagyböjti zarándoklatunk szentmiséje alkalmából került megrendezésre. Az ünnepi szentmisét Veres András megyéspüspök úr mutatta be. Templomunk kórusa Halmos egyik legszebb és legismertebb darabját a "Missa e Sole" (Napmise) című többszólamú miséjének tételeit énekelte.

- Második alkalmunk Szent László ünnepe utáni vasárnapon július 2-án volt, amikor a sokak által is ismert Magyar misét énekelték Halmostól.

- Harmadik megemlékezésünk alkalmából augusztus 6-i búcsú-ünnepünkön énekelték egy ismeretlen művét a "Missa in honorem Sancti Norberti" (Szent Norbert mise) című többszólamú miséjének tételeit.

- Negyedik alkalmunk szeptember 10-én volt. Egyházközségünk és a Lengyel Önkormányzat lengyel-magyar emléktáblaavatást tartottak annak emlékére, hogy a II. világháborús lengyel katonák és a győri Palestrina kórus karácsonyi zenei áhitatot adott újvárosi templomunkban Halmos László vezetésével.

- Ötödik -egyben a Halmos évet lezáró-, megemlékezésünk pedig szeptember 17-én, vasárnap volt templomunk szentelésének 176.évfordulója alkalmából. A liturgián Halmos szintén egy ismeretlen és elég nehéz művét a "Missa in honorem Sancti Ladislai" (Szent László mise) című többszólamú miséjének tételeit énekelte lélekemelő előadásban a kórus. Ennek megszólaltatása a Kisalföldi térségben ősbemutató volt a szerző halála után.
Szintén ezen az ünnepen -a szerző halála után-, országos ősbemutatónak számított az az "Ave Maria Hungarica" című motetta megszólaltatása is vasárnap, amit nemrégiben lett felkutatva a Halmos hagyatékban.

A jó Isten áldja meg mindazokat, akik idén bármilyen segítséggel hozzájárultak ahhoz, hogy méltón tudjunk megemlékezni Halmos Lászlóról. Azt gondolom az idei megemlékezések mintegy méltó csokor volt az ő áldott emléke előtt.
Halmos, miséi-motettái és világi darabjai által itt él közöttünk, és figyelmeztet; nélküle nem lenne teljes a XX. századi kórusművészet.

A Szent László misét meghallgathatjuk itt:

Az eseményről készült fotókat megtekintheti itt.

Fotó: Pércsy Kornél (Noko foto)

Híreink csakis forrásmegjelöléssel használhatóak fel!