Mindeszentek és Halottak napja Győr-Újvárosban

2014.11.01

FényképA mindenszentek napja (röviden mindszent; latinul Festum Omnium Sanctorum) az üdvözült lelkek emléknapja, melyet a katolikus keresztény világ november 1-jén ünnepel. Ekkléziológiailag a megdicsőült Egyház (latinul ecclesia triumphans) ünnepe. Az ünnep 741-ben, III. Gergely pápa idején jelent meg először a megemlékezés napjaként. Jámbor Lajos frank császár 835-ben IV. Gergely pápa engedélyével már hivatalosan is elismerte az új ünnepet. Egyetemes ünneppé IV. Gergely pápa tette 844-ben. A katolikus és az ortodox keresztény egyházak ünnepe. E napon mindazon megdicsőült lelkeket ünnepeljük, akikről megszámlálhatatlan sokaságuk miatt (vö. Jel 7,9-10) a kalendárium külön, név szerint nem emlékezhet meg. Ide tartoznak az életszentség hírében meghaltakon kívül mindazok, akik a tisztítótűzben megtisztulva már megérkeztek a mennyországba. Az ünnepi szentmisében minden üdvözült lélek közbenjárását kértük életünkre, hogy egykoron mi is a boldog örökkévalóságnak örvendezhessünk!

*

FényképA Mindenszentek ünnepét követő nap halottak napja. Egyháztanilag a szenvedő Egyház (latinul ecclesia patiens) napja, amit 998 óta tart meg az egyház a következő napon, november 2-án az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő hívekért. Szent Odiló clunyi bencés apát 998-ban vezette be emléknapként. Később a bencés renden kívül is ünnepnappá vált, és a 14. század elejétől a katolikus egyház egésze átvette. A szentmisét plébánosunk Zsebedics József atya minden elhunyt hívő lelki üdvéért mutatta be. Áldozáskor a Közelebb, közelebb, Uram hozzád c. éneket énekeltük, a szentmise befejező áldása után a pap és az asszisztencia levonult az Újvárosi Segítő Szűzanya kegyoltárához, ahol együtt kértük a Segítő Szűzanyát, hogy közbenjárásával segítse meg a tisztítótűzben szenvedő lelkeket.

A Mindenszenteki és Halottak napi szentmiséről készült képeket megtekintheti itt.

Fotó: Pércsy Kornél